Karadeniz'den Gelen Güzellik: Fındık


Ülkemizde bolca yetiştirilen ve ticari açıdan büyük öneme sahip besin maddelerinden biri olan fındık, vücudumuz için gerekli olan birçok önemli vitamini barınmaktadır. Bu nedenle her gün belli miktarda fındık tüketmek, sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.

Ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındık, ılıman iklimleri seven bir ağaçtır. Bol miktarda yararlı yağ ve nişasta barındıran fındık; demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein ve Omega 3 barındırmaktadır.

Fındığın Sağlığa Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bir avuç fındık vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan tüm proteini karşılamaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar her gün düzenli olarak fındık tükettiklerinde vücut gelişimleri desteklenerek, enerji alırlar.

Enerji verdiği bilinen fındık, beden ve zihin yorgunluğunu gidererek canlılık verir. Hastalıkların iyileşme dönemlerinde tüketilen fındık, yaraların daha hızlı kapanmasını ve vücudun daha çabuk toparlanmasını sağlar. Fındıktan elde edilen fındık yağı, böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Böbreklerde görülen ve ağrı veren kum ile taşların çok daha hızlı ve sancısız düşürülmesine yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olur. Ancak yüksek tansiyon hastalarının fazla miktarda fındık tüketmeleri önerilmemektedir.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: İçeriğinde yer alan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü niyetli kolesterolün düşülmesine yardımcı olurken iyi kolesterolü de destekler. İçerdiği Omega 3 damarları koruyarak kan akşını düzenler ve kalp sağlığını korur.

Erken Yaşlanmayı Engeller: Günlük bir bardak fındık tüketimi E vitamini ihtiyacının %86’nı karşılar. Aynı zamanda A ve C vitamini yanında güçlü antioksidanlar içerir. Bu vitaminlerin sinerjik etkileri yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Cilt üzerindeki çizgileri ve kırışıklıkları engellemeye yardımcı olur. Fındığın ezilerek bir miktar hakiki yağ ile karıştırıldıktan sonra cilde uygulanması ayrıca cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır.

Antioksidanlarla dolu fındık cildin sağlığını korumada önemli rol oynamaktadır. Bu özelliği sayesinde cilde zarar veren serbest radikallerden temizler. Ayrıca zararlı ışınların neden olduğu cilt kanserinden cildi korur. Fındık özellikle hassas ciltler için önemli bir nemlendirici görevi görmektedir.

Kalp Sağlığını Korur: Fındık doymamış yağlar açısından çok iyi bir kaynaktır. Doymamış yağlar, özellikle de oleik asit, HDL ve  LDL seviyelerini dengeleme potansiyeline sahiptir. Magnezyum ve kalsiyum seviyesini dengeleyerek kalp sağlığına katkıda bulunur.

Kas Sağlığı İçin Fındık: Magnezyum hücrelerin sağlıklı bir şekilde hareket etmeleri için çok önemli bir maddedir. Bu yüzden kaslarda kramp ve kasılmaların meydana gelmemesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Magnezyum sayesinde fındık, kas gerginliğini azaltır ve kas yorgunluğu, spazm, kramp ve ağrıyı önlemek için mücadele eder.

Kabızlık Sorununu Giderir: Fındığın lif açısından zengin olması genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Lifler sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırma özelliği vardır.

Fındık Kemik Sağlığını Korur: Magnezyum ve kalsiyum yardımıyla fındık kemik sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Fındık; kemikler tarafından kullanılan kalsiyum oranında ani düşüşü engelleyebilecek derecede önemli kalsiyum deposudur. Ayrıca kemik gelişimi için de fındık tüketimi önemlidir.

Sindirim Sistemi Sağlığına Faydaları: Manganez; kolesterol ve yağ asitlerini sentezlemede önemli bir rol oynayan  mineraldir. Bu mineral, aynı zamanda önemli bir karbonhidrat ve protein metabolik ajandır. Bu özelliklerinden dolayı fındık  sindirim sisteminin sağlığını korur ve sürekli aktif kalmasına yardımcı olur. Atıklar ve toksinlerin dışkı yoluyla vücuttan atılmalarını lifler yardımıyla kolaylaştırır.

Bağışıklık Sistemini Korur  ve Stresle Mücadeleyi Arttırır: Fındık; kalsiyum, potasyum, manganez, magnezyum gibi çeşitli mineraller dâhil olmak üzere  birçok çeşit maddeleri içermektedir. Tüm bu besin vücutta düzenli kan akışını sağlamak için gereklidir. Düzenli kan akışı bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun dışında fındık stresle mücadeleyi arttırır. Depresyona karşı etkilidir. Fındığın içerdiği B vitaminleri  anksiyete, stres ve depresyon koşullarını bile olumlu yönde değiştirebilir.

Fındık Yağının Faydaları:

Fındık yağı,  kavrulmuş ve soğuk preslenmiş fındıktan alınır. Mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Çok sık olarak yemekleri tatlandırmak için kullanılmaktadır. Özellikle cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Fındık yağı cilt üzerine bir iki damla damlatılarak masaj yapmak suretiyle cilde uygulanabilir.

·         Fındık yağının cildi yumuşatan mükemmel bir özelliği vardır. Bunun yanında cildi nemlendirir.

·         Kuru ciltler için fındık yağı çok faydalıdır, kuruluğu giderir, kuruluğun neden olduğu kaşıntıları ve dökülmeleri giderebilir.

·         Güvenle cilt üzerinde uygulanabilir, her hangi bir yan etkiye neden olmaz.

·         Antibakteriyel özelliği sayesinde fındık yağı cildi mikroplardan temizler ve dezenfekte eder.

·         Fındık yağı çok çeşitli taşıyıcı yağlar içerdiği için masajlarda deri sağlığı için de kullanılmaktadır.

·         Hassas ciltler üzerinde de önemli ve faydaları vardır. Hassas ciltlerde her hangi bir tahrişe neden olmaz.

·         Fiziksel ve ruhsal sağlığa katkısı olan fındık yağı, sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olabilir.

·         Cildi güneş ışınlarının etkilerinden korur.

Bol miktarda yararlı yağ ve nişasta barındıran fındık; demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein ve Omega 3 barındırmaktadır.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Ahmet Kayıkçı